Pływanie

Pływanie uważane jest za najbardziej wszechstronną dyscyplinę sportu a w ostatnich czasach również można powiedzieć, że modną dyscypliną bo coraz więcej dzieci po prostu pływa.

Aktywności ta poprawia ogólny stan zdrowia, kondycję oraz wpływa zbawiennie na proporcje naszego ciała. Jest polecana dla wszystkich, zarówno dla ludzi aktywnych fizycznie, jak i dla tych, którzy dopiero zaczynają trenować.

Ruch w wodzie wpływa doskonale nie tylko na ciało, lecz także na umysł.

To co charakterystyczne

W środowisku naturalnym człowieka panują inne warunki niż w środowisku wodnym, zatem od razu trzeba radzić sobie z przystosowaniem do nowych warunków, co następuje stopniowo.

Warto przypomnieć, że ciało człowieka po zanurzeniu w wodzie pozornie traci na ciężarze co jest spowodowanie działającą na nie siłą wyporu, a zwiększona gęstość środowiska wodnego powoduje powstanie znacznego oporu czołowego, który odczuwamy przy kaśdym ruchu pod wodą.

Stąd tak trudno w wodzie chodzić, biegać czy klaskać w dłonie. Jednak dzięki tej gęstości istnieje możliwość uzyskania siły napędowej za pomocą ruchów lokomocyjnych kończyn.

Rozwój

Mówi się, że największe efekty w nauczaniu pływania uzyskujemy z dziećmi w młodszym wieku szkolnym a często również z sześciolatkami nawet pięciolatkami.

Doświadczenie wskazuje, że właśnie w tym okresie rozwój psychomotoryczny dziecka umożliwia prowadzenie zajeęć w grupie, co pozwala realizować określone zamierzenia wychowawcze i pedagogiczne.

Jak to jest w praktyce

Praktyka wskazuje, że najszybciej uczą się pływania dzieci w młodszym wieku szkolnym tzn. w okresie korzystnych zmian biologicznych i stabilnej fazie rozwoju fizycznego. Istnieją również grupy niemowlaków, w których co prawda ciężko mówić o technicznej nauce pływania, ale niebywałą role odgrywa ten etap w późniejszym czasie. Jest to niesamowity czas na oswajanie, pokonanie strachu, czas na oswojenie się zarówno z miejscem czyli pływalnią jak również ze specyficznymi warunkami.

Legenda

Michael Phelps- Najbardziej utytułowany olimpijczyk w historii nowożytnych igrzysk z dorobkiem 23 złotych medali powiedział:”„Gdy skupiam na czymś uwagę, nie ma ani jednej rzeczy, osoby, czegokolwiek, co mogłoby mnie powstrzymać przed osiągnięciem wyznaczonego celu. Jeżeli bardzo czegoś pragnę, czuję, że to osiągnę.”

Ponieważ wszystko jest możliwe, człowiek powinien mieć wielkie marzenia. Im większe, tym lepiej.

Zalety pływania dla dzieci

Główną zaletą pływania jest fakt, iż woda zmniejsza obciążenie na mięśnie i stawy. Co więcej, efekt, jaki chcemy osiągnąć, uzależniony jest przede wszystkim od poświęconego czasu i włożonego wysiłku. Z jednej strony pływanie może być świetnym ćwiczeniem rozciągającym i relaksującym, a jeśli postanowi się pokonać jakieś większe długości, wysiłek w to włożony pomoże we wzmacnianiu serca i płuc.

W przypadku dzieci z wadami postawy korzyści z pływania obejmują również kształtowanie kręgosłupa. Pływanie to stosunkowo bezpieczny sport, który rzadko powoduje urazy, dlatego też rodzice nie muszą się martwić o bezpieczeństwo swoich pociech. Warto uświadomić sobie, że dzieci znacznie szybciej uczą się pływać niż osoby dorosłe. Wynika to z faktu, iż małe dzieci nie mają oporów przed wodą i są swobodniejsze w swoich ruchach. Im wcześniej zacznie się naukę pływania, tym większą swobodę nasze dzieci będą czuły w wodzie.

Jeśli nasze dziecko pływa pod okiem instruktora lub ratownika, możemy być spokojni o jego bezpieczeństwo. Większość dzieci uwielbia zabawy w wodzie, dlatego też zajęcia na basenie wydają im się znacznie ciekawsze niż inne formy zajęć z wychowania fizycznego. Co więcej, pływanie wskazane jest nawet dla dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą uprawiać innych sportów. Wśród nich są między innymi dzieci cierpiące na astmę czy młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów.

Źródło: abcZdrowie.pl